Обґрунтування
Приклад обґрунтування застосування
виключення:
роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання у випадку необхідності захисту прав інтелектуальної власності
ОБҐРУНТУВАННЯ
закупівлі Послуги по інсталяції та супровід "Комплексу програмного забезпечення для бухгалтерії на 2022 рік" ( інсталяція та супровід) із застосуванням виключення за Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості)
Найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, його категорія: : Тарашанська сільська рада, 60430, вул. Спеціалістів,137 с. Тарашани Чернівецького району Чернівецької області.
Назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі й частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності): Послуги по інсталяції та супровід "Комплексу програмного забезпечення для бухгалтерії на 2022 рік" ( інсталяція та супровід) ДК 021:2015 72260000-5 Послуги, пов’язані з програмним забезпеченням
Вид та ідентифікатор процедури закупівлі (у разі наявності):UA-2022-11-15-000450-a.
Розмір бюджетного призначення:98400,00 згідно з актом приймання-передачі наданих послуг з розроблення програмного забезпечення.
Застосування виключення: відповідно до підпункту 5 пункту 13 Особливостей,роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання у випадкунеобхідності захисту прав інтелектуальної власності
Особливості здійснення закупівлі:
Відповідно до статті 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану тимчасово можуть встановлюватись окремі обмеження прав і свобод із обов’язковим зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 (зі змінами) термін дії воєнного стану встановлено до 21.11.2022.
Статтею 4 Указу № 64 Кабінету Міністрів України постановлено невідкладно:
1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні;
2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
Стаття 121 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачає, що Кабінет Міністрів України в разі введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях:
1) працює відповідно до Регламенту Кабінету Міністрів України в умовах воєнного стану;
2) розробляє та вводить в дію План запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в окремих місцевостях України з урахуванням загроз та особливостей конкретної ситуації, яка склалася.
Згідно з сьомим абзацом пункту 5 частини 1 статті 20 Закону України від 27.02.2014 № 794 «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України здійснює керівництво єдиною системою цивільного захисту України, мобілізаційною підготовкою національної економіки та переведенням її на режим роботи в умовах надзвичайного чи воєнного стану.
З метою невідкладного забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, до яких у тому числі входить здійснення публічних закупівель, частиною 3-7 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) встановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
На виконання даної норми Закону урядом була прийнята Постанова.
Положеннями Особливостей передбачено, що придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, може здійснюватися без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання у випадку необхідності захисту прав інтелектуальної власності, тобто замовник застосовує виняток за Особливостями і укладає прямий договір.За результатами закупівлі, здійсненої відповідно до цього пункту, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 3-8 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.
Враховуючи те, що існує необхідність захисту прав інтелектуальної власності на розробку програмного забезпечення (документ про підтвердження права інтелектуальної власності додається), застосовується вищевказане виключення.
Обсяг закупівлі визначається на підставі річного планування, а також з урахуванням потреби замовника на період до кінця 2022 року.
Згідно ч. 1 ст. 420 ЦК України, ч.1 ст. 8 ЗУ «Про авторські та суміжні права» об’єктами авторського права є твори у галузі науки, літератури і мистецтва, а саме, крім іншого, комп'ютерні програми, компіляції даних (бази даних). У відповідності до ст. 18 ЗУ «Про авторські та суміжні права» комп’ютерні програми охороняються як літературні твори. Така охорона поширюється на комп’ютерні програми незалежно від способу чи форми їх вираження. Частинами 1, 3 ст.15 ЗУ «Про авторські та суміжні права» передбачено, що до майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) належать: а) виключне право на використання твору; б) виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами. Виключне право автора (чи іншої особи, яка має авторське право) на дозвіл чи заборону використання твору іншими особами дає йому право дозволяти або забороняти, в тому числі, відтворення творів; переробки, адаптації, аранжування та інші подібні зміни творів. Цей перелік не є вичерпним. Враховуючи те, що ФОП Тимчук Артем Сергійович є єдиним власником майнових прав на "Комплекс програмного забезпечення для бухгалтерії на 2022 рік", запланована закупівля характеризується відсутністю конкурентоспроможних пропозицій з причин необхідності захисту прав інтелектуальної власності на програмну продукцію. З метою належної безперебійної роботи програмного забезпечення у сфері бухгалтерського обліку і звітності, що наразі використовується Замовником, в поточному році має потребу у закупівлі інсталяції та супровід "Комплексу програмного забезпечення для бухгалтерії на 2022 рік" у вигляді права на отримання та використання оновлень, змін, додатків, доповнень та розширень функціоналу зазначеної комп’ютерної програми.
Водночас, як передбачено чинним законодавством, під час здійснення закупівель замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель.
Враховуючи зазначене, з метою дотримання принципу ефективності закупівлі, якнайшвидшого забезпечення потреби в розробленні програмного забезпечення в умовах воєнного стану замовник прийняв рішення про застосування під час здійснення закупівлі вищезазначеного винятку за Особливостями.
З огляду на викладене, рішення замовника про проведення закупівлі відповідає чинному законодавству.
Перелік документів, якими підтверджується наявність підстави для застосування виключення за Особливостями (документальне підтвердження):
- Ліцензія на використання комплексу програмного забезпечення №22-8469 на невиключне право використовувати об’єкт авторського права,під яким розуміється «Комплекс програмного забезпечення для бухгалтерії на 2022рік» та пакети оновлення до нього,створені та випущені протягом строку чинності дії ліцензії.