ШУКАЄМО ПАТРОНАТНИХ ВИХОВАТЕЛІВ!
Кожна дитина повинна зростати в сім’ї. Особливо діти раннього віку, які гостро потребують любові, турботи та догляду. Щороку в Україні тисячі дітей залишаються без батьківського піклування і потрапляють до будинків дитини та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей. Без адекватного сімейного догляду та піклування значний відсоток цих дітей починає відставати в розвитку. Порятунком, допомогою у вирішенні цього питання може стати патронатний вихователь. Він тимчасово замінить дитині сім’ю, оточить любов’ю і турботою, дасть шанс на щасливе майбутнє: з біологічними батьками чи усиновителями. Покращити життя дитини реально навіть за короткий термін. Бо турбота та сімейне оточення змінює все.
13 березня 2025 року в приміщенні Тарашанської сільської ради з метою популяризації сімейних форм виховання відбулася зустріч з представниками Міжнародної Благодійної Організації «Партнерство «Кожній дитині».
На зустрічі були присутні заступник голови Тарашанської сільської ради Дуткович Іван Михайлович, секретар Тарашанської сільської ради Андронік Олена Орестівна, заступник начальника служби у справах дітей Чернівецької обласної державної адміністрації Амалія Михайлівна Буза, заступник директора Чернівецького обласного Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Людмила Вікторівна Щербата, регіональний координатор – спеціаліст з організації, планування та координації діяльності Проєкту – Галина Павлівна Гаденко, представники установ, організацій громади.
В рамках Проєкту Галина Гаденко у формі презентації розповіла про те, що таке патронатна сім’я, поділилася особливостями створення, функціонування, зокрема, про таке:
Патронат над дитиною вперше в Україні було запроваджено МБО «Партнерство «Кожній дитині» при підтримці Всесвітнього дитячого фонду (Швеція) спільно з громадами міст Бровари (з 2009 р.), Біла Церква (з 2011 р.) Київської обл., міста Києва (з 2012 р.) та м. Умані (з 2015 р.) Черкаської областей.
Суть патронату – у забезпеченні сімейного догляду дитині, яка тимчасово залишилися без батьківського піклування, а також – у забезпеченні вирішення кожного такого випадку у спосіб, який відповідатиме найкращим інтересам дитини за умови підтримки її біологічної сім’ї.
Проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» виконується спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Партнерством «Кожній дитині», Міністерством соціальної політики України, Координаційним центром із розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Національною соціальною сервісною службою України, службами у справах дітей територіальних громад, обласних воєнних адміністрацій, центрами надання соціальних послуг, регіональними центрами соціальних служб, неурядовими організаціями за фінансової підтримки Європейського Союзу та Австрійської Агенції Розвитку (ADA)
Із квітня 2024 року проєкт реалізовується у 184 громадах 21 області України.
Заступник директора Чернівецького обласного Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Людмила Вікторівна Щербата розповіла про особливості підбору та навчання кандидатів на створення патронатних сімей, а також соціального супроводу таких родин протягом терміну функціонування.
Про захист прав дітей в умовах війни, зокрема, щодо випадків вчинення насильства над дітьми, перебування їх у складних життєвих обставинах говорила заступник начальника служби у справах дітей Чернівецької обласної державної адміністрації Амалія Буза.
Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин (ст.252 Сімейного кодексу України).
Сім’я патронатного вихователя - це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.
Патронатна сім’я – це тимчасова форма влаштування дитини у сім’ю, де термін перебування дитини не може перевищувати трьох місяців. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше ніж до шести місяців.
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини.
Патронат для дитини – це підтримка, турбота та шанс не потрапити до інтернату.
Для сім’ї дитини – це можливість розв’язати проблеми, вийти з кризової ситуації та повернути дитину.
Для патронатного вихователя – це працевлаштування, дохід та виплати на дітей під патронатом.
Для громади – це можливість разом підтримати дітей, зменшити безробіття та соціальну напругу.
Хто може стати патронатним вихователем?
-
особа, яка досягла повноліття;
-
має громадянство України;
-
не має власних дітей віком до 4 років, дітей з інвалідністю, які мають обмеження життєдіяльності;
-
має відповідні умови для перебування дитини/дітей (житло з окремою кімнатою для дитини);
-
має згоду від усіх членів своєї родини, які проживають у помешканні, на тимчасове влаштування дитини до сім'ї.
Державні гарантії для патронатного вихователя.
-
щомісячна оплата праці патронатного вихователя - 24 000 грн та помічника патронатного вихователя - 8 000 грн.
-
офіційне працевлаштування та страхові внески.
-
офіційне працевлаштування та страхові внески.
-
щомісячна соціальна допомога на утримання дитини, яка перебуває під патронатом (2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, на дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку).
-
психологічна підтримка.
-
Якщо Ви бажаєте підтримати дитину та стати патронатним вихователем, звертайтеся до найближчої Служби у справах дітей.
-
звертайтесь до служби у справах дітей Чернівецької обласної адміністрації (обласної військової адміністрації) за адресою: вул. Омеляна Поповича, 2, м. Чернівці, на електронну пошту: slujba-cv2015@ukr.net, за телефоном: (0372) 52 24 08, на безкоштовну дитячу «гарячу лінію» - 0 800 401 000.
-
Служба у справах дітей виконавчого комітету Тарашанської сільської ради.
-
Адреса: с. Тарашани, вул. Спеціалістів, 137, Чернівецького району, Чернівецької області.
-
Е-mail: ssdtarachany_tg@ukr.net
-
Тел.: 0967254734